To, że czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka traktujemy jako pewnik. Jednak często nie zastanawiamy się czym tak naprawdę jest ten pozytywny wpływ. Jakie realne korzyści wynikają z czytania dziecku?

Dziecko o wielkiej wyobraźni to skarb

Baśniowe wydarzenia pomagają w rozwijaniu wyobraźni, a także budowaniu myślenia przyczynowo-skutkowego. Podczas czytania zasłyszane sceny rozgrywają się na łamach jego wyobraźni. To od dziecka ostatecznie zależy jak będzie wyglądała konkretna scena. Podczas oglądania filmu wszystko dostajemy podane na tacy. W książce natomiast wiele zależy od naszej wyobraźni. 

Pomoc w zrozumieniu zachowań i trudnych emocji 

Książki to prawdziwa skarbnica wiedzy o zachowaniach, emocjach i sposobach ich wyrażania. Bohaterowie pomagają dziecku zrozumieć dane postępowanie i pokazują w jaki sposób można rozwiązać problem. Dzieci często odnajdują w bohaterach poszczególne sytuacje, które same przeżyły czy emocje, które ich dotyczą. 

Dodatkowo, kiedy dziecko wczuwa się w losy danej postaci uczy się empatii. Przeżywa razem z nim wzloty i upadki, dostrzega jak oddziałują na niego zachowania innych.

Sposób na budowanie więzi

Czytanie ciekawych historii to rozrywka nie tylko dla dziecka, ale często także dla rodzica. Nawet osoby, które nie przepadają za zabawą autkami czy lalkami, chętnie sięgają po książke. Czynność, którą lubicie wykonywać razem zbliża was do siebie. Pogłębia więzi między wami, a wspólne przeżywanie kolejnych przygód powoduje, że zyskujecie nowe tematy do rozmów. 

Czytając poznaje nowe słowa

Czytanie wpływa na rozwój mowy i poprawę pamięci. Dzieci słuchając uczą się i zapamiętują nowe słowa. Przyswajają informację, czasem dopytują o znaczenie. Nauka w ten sposób z pewnością przyniesie lepsze rezultaty niż w przypadku nudnych zajęć. 

Dziecko zyskuje swój niepowtarzalny styl

Serwując mu różnorodne książki, także te z ciekawym humorem czy sarkastycznymi wstawkami, pomagamy dziecku zdobyć swój własny styl. To rozkoszne i niezwykle urocze, kiedy kilkulatek rzuca trafionymi w punkt żartami. Poczucie humoru jest prawie tak samo istotne jak wysoki poziom wiedzy. 

Łatwość wypowiedzi

Dziecko, które słucha regularnie czytanych przez rodzica książek zyskuje łatwość wypowiedzi i swobodę w dobieraniu odpowiednich do okazji słów. 

Codzienny kontakt z książką procentuje

Istnieje duża szansa na to, że dziecko, które na co dzień miało czytaną książkę, samo będzie chętnie po nią sięgać w przyszłości. Biorąc pod uwagę niezwykle niski wskaźnik czytelnictwa w Polsce, z pewnością jest to niezwykle ważne, aby młode pokolenie nie zapomniało o książce. 

Oderwanie od ekranu

Uzależnienie od komputera, telefonu czy telewizji to w dzisiejszych czasach nic dziwnego. Jesteśmy na to narażeni i nasze dzieci także. To kuszące pokusy, które są łatwą rozrywką i oferują niemal niekończące się możliwości. Setki kanałów, miliony filmików czy gier. Z takimi zestawami nie da się nudzić. Dlatego często dzieci, które się nudzą lub nie potrafią sobie znaleźć zajęcia, w pierwszej kolejności sięgają po “ekran”. Niestety, jest to po trochu także wina rodziców, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Przede wszystkim, zgadzamy się na to. Często przez zmęczenie, przytłoczenie obowiązkami czy złe samopoczucie. Pozwalamy dzieciom na chwilę rozrywki podczas której będziemy mogli odpocząć czy dokończyć pracę. 

Sami także dajemy często nie najlepszy przykład. Przeglądanie mediów społecznościowych, przełączanie pomiędzy kolejnymi kanałami czy nieustanne sprawdzanie nowości w sklepie internetowym nie wyglądają dobrze w oczach dzieci. Sami dajemy przykład i pokazujemy, że telefon jest najlepszym rozwiązaniem na wszystko.

Jeśli do tej pory nie mieliście tradycji wieczornego czytania lub nie przepadaliście za spędzaniem czasu z książką i dzieckiem - koniecznie spróbujecie. Wystarczy, że codziennie spędzicie kilkanaście minut na czytaniu. Zobaczysz, że polubisz to, a Twoje dziecko zyska nowe umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.