Świąteczne odliczanie czas zacząć... 5 tygodni do Wigilii. Z czego tylko 4 na generalne porządki i przygotowanie listy zakupów. W idealnym świecie już dziś prezenty byłyby przygotowane, jednak wiadomo, że nie żyjemy w świecie idealnym. Należy sobie jednak życie maksymalnie ułatwiać. Na te 5 tygodni przed Świętami ogarnij dom. Teraz jest czas na odgruzowanie. Możesz to sobie podzielić na etapy. W pierwszym tygodniu, zaczynając np dziś (poniedziałek) zajmij się szafami. Jutro szuflady w pokoju itd. Pomieszczenie za pomieszczeniem, lub szafa za szafą. Pamiętaj by zacząć jedno i skończyć, nie zaczynaj dwóch czy pięciu szaf naraz, bo koniec końców nie zrobisz nic.
Zabawki zostaw na wspólne sprzątanie z partnerem lub przyjaciółką.  Dlaczego? Ponieważ mamy mają zwyczaj zostawiania zabawek, którymi dziecko się już nie bawi, oraz rysunków... Tych rysunków u mnie znajdziecie 4 kartony... I ja ich nie wyrzucę. Będzie musiał to zrobić mój mąż (gdy nie będę widzieć). Lub dzieci same to zrobią gdy podrosną. Ja po prostu nie potrafię. Tak samo jest z niektórymi zabawkami.  A, i nie warto wyrzucać zabawek (czyt. oddać/sprzedać lub faktycznie wyrzucić gdy zabawka już do niczego się nie nadaje) przy dzieciach, bo wszystko nagle jest baaaardzo potrzebne 🙂
W tym pierwszym tygodniu, gdy sprzątasz w szafach, należy pamiętać o umyciu wszystkich mebli od środka, przyjrzeniu się wszystkim rzeczom i wyrzuceniu tego, czego nie potrzebujesz (wyrzucić-oddać/sprzedać/wyrzucić do kosza). Pamiętać należy o odkurzeniu za szafkami i pod nimi - tam może zalegać duuużo kłaczków, szczególnie jeśli robicie porządki w tych miejscach dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Narodzenie 🙂
Na to masz tydzień.
W drugim tygodniu zajmij się oknami i parapetami. Białe ramy okna łatwo umyjesz niezastąpionym Cifem (nie jest to reklama) - ten środek jest chyba w każdym domu 🙂
Jest to czas również na ogarniecie podwórka, strychu i piwnicy.  Możesz wyciągnąć wszystkie dekoracje świąteczne i zacząć nimi stroić dom w tygodniu trzecim.
Trzeci tydzień, czyli na trzy tygodnie przed świętami zrób większe zakupy, których termin ważności nie zobowiązuje, mówimy tu o produktach stałych, sypkich (słodycze, kawa, przyprawy, mąka) i środkach czystości, kosmetykach i brakujących dodatkach wystroju wnętrza czy kuchni (talerze, kubki, bombki itp).
Dwa tygodnie przed świętami należy ogarnąć dom - po prostu. Zrobić pranie,  wszystko od razu wyprasować, aby nie zaprzątać sobie już tym głowy przed Wigilią. Przygotuj ubrania, które włożycie w święta. Jeśli gościsz u siebie rodzinę lub przyjaciół ubierz pościel, aby zaoszczędzić sobie pracy w dniu ich przyjazdu.
Tydzień przed Wigilią, a dokładniej 6 dni, jest czasem na przygotowanie prezentów. Zapakuj je, ładnie podpisz. Dodatkowo wyszoruj łazienkę, kuchnię i wypastuj podłogę, jeśli trzeba.

W międzyczasie ważne jest stworzenie listy zakupów i przygotowanie jedzenia, które np można zamrozić.
Proszę Was o przepis na idealne miękkie pierniczki 🙂

Oczywiście w idealnym świecie pamiętałaś już dawno, aby umówić się do fryzjera i kosmetyczki. Bo przecież teraz może być mały problem z terminami.

Ściskam mocno i życzę miłego sprzątania 😉  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.